top of page
Search

Jak se ochránit proti inflaci v roce 2022?

Nejdříve je zapotřebí si stanovit, nakolik rizikovou ochranu chce každý z nás zvolit. Pro investory s vysokou tolerancí rizika nejspíše i na příští roky zůstanou akcie tou primární volbou. Pro většinu investorů je však důležitější vzít v potaz bezpečí investice.

Pokud chceme být chráněni proti inflaci a zároveň tak činit bezpečně a konzervativně, stále nejlepší cestou pro nás zůstane investice s pevným úrokem. Inflace v hodnotách 7 – 10 % je pravděpodobně jen přechodný trend. Aktuální predikce ČNB již na jaro 2023 předpovídá inflaci na úrovni 2,3 %. A to by měla být pro každého z nás jasná nápověda, jak se ochránit proti inflaci – zajistit si ještě teď (v čase vysokých úrokových sazeb) fixní výnos na co nejdelší dobu. I když v úvodu výnos nemusí přímo porážet inflaci, stačí když jí bude alespoň blízko. Pokud totiž v dalších letech inflace skutečně klesne pod 4 %, díky zafixované vyšší sazbě budeme inflaci nejenom porážet, ale každoročně si připisovat značné prémium.

Shrnutí na závěr? Pokud disponujeme volným kapitálem, využijme období vyšších úrokových sazeb, najděme si stabilní produkt a své prostředky uložme za aktuálně nabízenou sazbu na co nejdelší dobu. V horizontu 3 a více let bude tedy aktuálně skokově zvýšená inflace (a díky ní i zvýšené nabízené sazby za úložky) naším přítelem.


Touto problematikou se také zabývá Chief Investment Officer společnosti Amundi, Petr Šimčák, v rozhovoru pro E15: https://www.e15.cz/rss-podcasty/e15-cast-byznys-ekonomika-trhy-budoucnost/petr-simcak-inflace-bude-klesat-muzou-ji-pokryt-kratkodobe-dluhopisy-1387236
28 views0 comments

Comments


bottom of page