top of page
Search

Komu se nelení, tomu se zelení

Spolu s nastávajícím jarem se nezazelenala jen tráva, ale i obrovské množství článků v médiích.

Je tak trochu smutná pravda, že zatímco v západním světě se zelenou energetikou žije nejen posledních deset let, nově se k tomu přidává i trend ESG (Enviromental, Social and Corporate Governance - česky environmentální, sociální a s odpovědným vedením firmy ), ekologie v ČR se v posledních deseti letech projevovala především honem na solární čarodějnice a mluvením o to, co by se mělo a kdyby se mělo. Jak vláda dokáže marketingově otočit o 180 stupnů a dohnat výrobu elektrické energie s nižší emisni stopou aby splnila podmínky EU si nedovolím ani hádat. Ale bude to divoké.

Jsou podnikatelé ve východní Evropě v podnikání stále nastaveni na "vydrancovat ze zdrojů co se dá" nebo uvažují dlouhodobě, udržitelně a s tím, že se musí něco zanechat i svým potomkům? Nařízení z EU jsou u nás většinou předmětem ostré kritiky, západní svět se jimi ale očividně řídí a místo té kritiky se je snaží uvést do praxe. A vydělat na nich.

Možná je na čase uvědomit si, že tento přechod je nezbytnost, je čas smířit se s nevyhnutelným a místo odporu v tomto hledat nové investiční příležitosti.


Transformace k udržitelnosti? Nařízení EU nebo nutnost pro budoucnost? Rozhovor poskytl ekonom Ben Caldecott pro HN.
Finanční strategie ESG. Je to cesta jak dlouhodobě zhodnocovat peníze nebo jen trend, který závisí na podpoře státu? Tuhle otázku rozebírá Julian Toth pro HN.Směřování k zelené energetice mohou nejvíce ovlivnit banky. Na zelený projekt dostanete lepší půjčku, pálení uhlí podporovat nebudou. A protože většinu našich bank vlastní západní banky, obrázek si můžete udělat sami.Začíná nový solární boom? V poslední době vláda schválila snížení podpory pro výkup energií ze solární elektrárny. Dotace potečou pro nové projekty.
26 views0 comments

Comentarios


bottom of page