top of page
Search

Komu se nelení, tomu se zelení

Spolu s nastávajícím jarem se nezazelenala jen tráva, ale i obrovské množství článků v médiích.

Je tak trochu smutná pravda, že zatímco v západním světě se zelenou energetikou žije nejen posledních deset let, nově se k tomu přidává i trend ESG (Enviromental, Social and Corporate Governance - česky environmentální, sociální a s odpovědným vedením firmy ), ekologie v ČR se v posledních deseti letech projevovala především honem na solární čarodějnice a mluvením o to, co by se mělo a kdyby se mělo. Jak vláda dokáže marketingově otočit o 180 stupnů a dohnat výrobu elektrické energie s nižší emisni stopou aby splnila podmínky EU si nedovolím ani hádat. Ale bude to divoké.

Jsou podnikatelé ve východní Evropě v podnikání stále nastaveni na "vydrancovat ze zdrojů co se dá" nebo uvažují dlouhodobě, udržitelně a s tím, že se musí něco zanechat i svým potomkům? Nařízení z EU jsou u nás většinou předmětem ostré kritiky, západní svět se jimi ale očividně řídí a místo té kritiky se je snaží uvést do praxe. A vydělat na nich.

Možná je na čase uvědomit si, že tento přechod je nezbytnost, je čas smířit se s nevyhnutelným a místo odporu v tomto hledat nové investiční příležitosti.

Transformace k udržitelnosti? Nařízení EU nebo nutnost pro budoucnost? Rozhovor poskytl ekonom Ben Caldecott pro HN.

https://archiv.ihned.cz/c1-66890530-covid-urychlil-prechod-k-udrzitelne-ekonomice-kdo-zavaha-skonci-varuje-ekonom-z-oxfordu

Finanční strategie ESG. Je to cesta jak dlouhodobě zhodnocovat peníze nebo jen trend, který závisí na podpoře státu? Tuhle otázku rozebírá Julian Toth pro HN.

https://archiv.ihned.cz/c1-66868100-z-blackrocku-presel-k-zelenym-financim-udrzitelne-investice-jsou-odolnejsi-a-vynosnejsi-rika-julian-toth

Směřování k zelené energetice mohou nejvíce ovlivnit banky. Na zelený projekt dostanete lepší půjčku, pálení uhlí podporovat nebudou. A protože většinu našich bank vlastní západní banky, obrázek si můžete udělat sami.

https://archiv.ihned.cz/c1-66900910-ceske-banky-chystaji-zelene-hypoteky-zaroven-prestanou-uverovat-firmy-ktere-jsou-zatezi-pro-zivotni-prostredi

Začíná nový solární boom? V poslední době vláda schválila snížení podpory pro výkup energií ze solární elektrárny. Dotace potečou pro nové projekty.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/solarnici-zadaji-o-podporu-projektu-s-vykonem-jedenacti-temelinu-nerealne-mini-experti-137932525 views0 comments
bottom of page